W dniach 25-27 listopada 2016r. harcerze z Chorągwi Podkarpackiej spotkali się w Nowej Sarzynie na trzynastej edycji Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej HiT. Konkurs organizowany rokrocznie przez komendę Hufca Leżajsk zgromadził ponad 300 uczestników z hufców: Jarosław, Krosno, Mielec, Leżajsk, Łańcut, Przemyśl, Rzeszów, Stalowa Wola i Tarnobrzeg. Czas upłynął pod znakiem muzyki i wspólnej zabawy.

Pierwsza okazja pojawiła się już w piątek wieczorem za sprawą świeczkowiska. Przesłuchania wykonawców rozpoczęły się w sobotę o godz. 10:00 i zakończyły tuż przed 15:00. Werdykt poznaliśmy na Koncercie Galowym, który rozpoczął się o godz. 18: 00. W tym roku Jurorzy postanowili trochę namieszać w klasyfikacji, bo zdecydowali nie przyznawać drugiego i trzeciego miejsca w kategorii solowej. Wybrali jednak ex aequo dwa drugie i trzecie miejsca w kategorii zespołowej. To pierwszy taki przypadek w trzynastoletniej historii Festiwalu. Tym razem nagroda Grand Prix, która przyznawana jest ponad kategoriami, powędrowała do zespołu "Te dwie takie" z Hufca Tarnobrzeg. Jurorów urzekło wykonanie piosenki pt. "Ty druha we mnie masz". Koncert zakończyliśmy w rytmie bluesa. W tym roku gwiazdą wieczoru był, bowiem zespół Outsider Blues, który swoją skoczna muzyką przekonał harcerzy do wylania litrów potu skacząc pod sceną. O północy odbył się kolejny charakterystyczny dla HiTa punkt programu, tj. polowa Msza Święta, którą odprawił ks. Wojciech Środoń wraz z ks. Wacławem Zygarowiczem. Ta, jak zwykle, zakończyła się wspólnym śpiewem. W niedzielę rano zmęczeni, ale zadowoleni uczestnicy rozjechali się do domów.

Werdykt Jury:

Nagroda Grand Prix:

Zespół "Te dwie takie" z Hufca Tarnobrzeg, za piosenkę "Ty druha we mnie masz"

 

I miejsce w kategorii solowej:

Paulina Behen z Hufca Ziemi Przemyskiej, za piosenkę "Bieszczadzkie anioły"

 

I miejsce w kategorii zespołowej:

Zespół "Chcę cukierka” z Hufca Mielec za piosenkę, "Turystyczna składanka"

 

II miejsce w kategorii zespołowej, ex aequo:

Zespół „Wpadliśmy Tu z Nienacka” z Hufca Krosno, za piosenkę „Tak mnie ciągnie do gór”

Zespół „Jedyneczka” z Hufca Łańcut, za piosenkę „Czerwona róża”

 

III miejsce w kategorii zespołowej, ex aequo:

Zespół „Kameleon Nowa Sarzyna” z Hufca Leżajsk, za piosenkę „Między ciszą, a ciszą”

Zespół „Ogniki” z Hufca Lasowiackiego Stalowa Wola, za piosenkę „Serca w górach”